Bezpečnostní upgrade Anet A8 / AM8

Jen v posledních několika měsících byla Anet A8 zodpovědná za více než půl tuctu požárů. Proto se podíváme jak tyhle možné nepříjemnosti odstranit a předcházet jim.

MOSFET

Deska MOSFET je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků pro Anet A8. Když se zahřívá tisková podložka čerpá velké množství proudu přes malý konektor na desce. Vzhledem k tomu že tento konektor není určen pro výkon, který táhne, bude nevyhnutelné jeho roztavení a je tu slušná šance že může začít hořet.

Jak připojit vytápěnou postel k desce MOSFET

Ochrana před přehřátím

TRP Thermal Runaway Protection je standardní bezpečnostní funkce, která zabraňuje přehřátí 3D tiskárny. Na Anet A8 je od výrobce tato funkce  zakázána.

Pokud by termistor vypadl z hotendu odečet teplot by vykazoval nižší hodnoty než ve skutečnosti a 3D tiskárna by pak zahřívala více než je potřeba aby kompenzovala pokles teploty a tím by mohl vzniknout požár nebo roztavení.

Tohle lze snadno vyřešit aktualizací firmware Marlin s aktivovanou ochranou proti přehřání.

Zdroj napájení

Pokud jde o levné čínské zdroje dodávané s tiskárnou Anet A8, existuje mnoho bezpečnostních problémů. Především nejsou dostatečně výkonné pro 3D tiskárnu, zdroj není schopen zvládnout množství proudu potřebného pro různé elektrické komponenty. Ještě horší je, že nemá ani chladicí ventilátor, což znamená, že při běžném používání se může snadno přehřát a vyhořet.

Tento zdroj je dost kvalitní a bude krásně dostačovat

https://www.ledsviti.cz/led-zdroj-12v-350w-vnitrni/

Konektor vyhřívaného lůžka

Bílý napájecí konektor JST na vyhřívané posteli je do očí bijící chyba s Anet A8, známý pro vypálení a identifikovaný zuhelnatělou černou skvrnou. Zdá se, že k tomu dochází v důsledku několika různých faktorů, jako je špatné zalisování drátu, nedostatek odlehčení napětí na kabelech a 10A konektor je podceněn pro elektrické tažení. Jakákoli kombinace těchto problémů může být bodem selhání, ale existuje několik způsobů, jak to vyřešit.

Nejvýhodnější možností je však pájení drátů přímo do vyhřívaného lože, což může být docela spolehlivé, pokud se to povede dobře. Pájení tlustých drátů na desku plošných spojů však může být poměrně obtížný úkol a studené spoje jsou přinejmenším nebezpečné. Pokud nejste zdatní s páječkou nebo neznáte někoho, kdo je, je nejlepší zvážit jiné řešení tohoto problému.

Bez ohledu na to, jakou trasu si vyberete, existuje několik tištěných dílů, které mohou pomoci zlepšit bezpečnost kabelů s vyhřívanou postelí. Jak bylo uvedeno výše, správné odlehčení tahu výrazně sníží opotřebení vodičů a konektoru. Kabelový řetěz může také zlepšit řízení drátu a poskytnout jistou úlevu od napětí. Tam jsou desítky návrhů na Thingiverse na výběr, ale to jsou pár mých oblíbených.

Rozlišení: 90
stupňový odlehčovací kryt Thingiverse: Kabel řetězu osy Y

Blok ohřívače ve stylu upínání

Před několika měsíci tento inteligentní dům zveřejnil článek s názvem Nepálit svůj dům dolů 3D tiskem. Pozorný příběh. Navzdory četným bezpečnostním modům pro klid mysli přehlédli hotend jako potenciální bod selhání. Tepelná kazeta se při tisku uvolnila a zapálila plastový ventilátor, který rychle zaplavil stroj v plamenech.

Termostat Anet A8 používá malý nastavovací šroub, který drží topné těleso na místě. Tento design je zjevně vadný, jak je znázorněno v článku, kde tato trubka často přesahuje 200 stupňů Celsia a může snadno spustit oheň, pokud se uvolní.

Řešením je použití ohřívacího bloku upínacího stylu, který se často vyskytuje v hotendech typu E3D. Jak název napovídá, blok sevře topnou vložku do polohy pomocí velkého šroubu. Bohužel nikdo nenavrhl takovou náhradu pro Anet A8 jako dosud, kde nejlepší možností je instalovat E3D V6 hotend nebo ekvivalent klonů.

V6 Style Direct Drive Hotend – $ 18.99
E3D V6 Direct Drive Hotend – $ 0.00

AM8 All Metal Frame

Rám není nutně bezpečnostním rizikem, ale černý akrylát není ani zdaleka stabilní a nechává mnoho žádoucího. Existují stovky návrhů, které můžete tisknout, aby byly robustnější, ale pro 3D tiskárnu s tolika požárními riziky bychom raději snížili celkový počet plastových dílů.

Vstupte do modelu AM8, což je kovový design pro model Anet A8, který nahrazuje akrylový rám tlustými hliníkovými nosníky. S celkovými náklady na vybudování ve výši přibližně 50 USD je to malá cena za takovou masivní aktualizaci. Udržuje všechny původní komponenty, aby minimalizoval náklady, a používá předřezané výlisky 2040 od ​​společnosti Misumi, aby se snížila jejich práce.

Thingiverse: AM8 All Metal Frame

Kovový rám Anet AM8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *