Vylepšení extruderu pro Anet A8 / AM8

Dobrý den, vítám vás u dalšího z článků z dílny malé továrny na velké věci. Dnes bych vám chtěl ukázat malé vylepšení, jak jsem si jednoduše „poupravil“ extruder tak, aby dokázal spolehlivě tisknout flexibilní materiály a také aby byla výměna filamentu co možná nejsnadnější. Takováto úprava se bude nejspíše týkat tiskařů s bovdenovým extruderem ale i MK8 se občas trápí s flexi strunou takže, směle do toho…

 

Zavádění nové struny

 

Znáte taky ten pocit, když se do extruderu snažíte dostat novou strunu a ono to nejde? Někde se prostě zasekne a podle délky nedošla ani k podávacímu kolečku? Když to ještě celé vynásobíte umístěním motoru extruderu na horním profilu rámu, kousek pod horní deskou enclosure, je zaděláno na pořádný vztek s pěnou u pusy. Nedávno jsem vám představil článek o nastavení Marlin firmware, které vám umožní měnit struny v průběhu tisku “vícebarevný tisk s jedním extruderem” No jo, jenže co když to nejde úplně snadno, jak bych si představoval?

 

Dlouho jsem přemýšlel, jak před extruder připevnit kousek ptfe hadičky, abych se nemusel strunou trefovat do malé dírky v přítlačné páce. Nezbylo, než se na to podívat z blízka. Zajímavým zjištěním bylo zkoumání dírky na strunu právě v přítlačné páce. Výrobce tiskáren hliníkový díl patrně opracovává frézami s plochými noži a proto je výsledkem tupé zúžení, které vypadá nějak takto:

 

https://3dfactory.cz/2018/09/07/anet-a8-vylepseni-extruder/https://3dfactory.cz/2018/09/07/anet-a8-vylepseni-extruder/

 

První myšlenka mě vedla k vyvrtání otvoru a vyřezání závitu pro našroubování fitinn, ta by ptfe hadičku podržela perfektně. Naštěstí jsem si prohlédl původní otvor a došlo mi, že je vrtán přibližně na 4mm. Tedy skoro přesně na hadičku. Provrtání 4mm vrtákem vytvořilo krásné pouzdro pro hadičku a zároveň zmizelo tupé zúžení. Teď už bude nová struna dovnitř chodit úplně snadno.

 

https://3dfactory.cz/2018/09/07/anet-a8-vylepseni-extruder/

 

Jasně, hadička teď krásně drží ale pouze pár milimetrů. Vytiskl jsem si jednoduchý držáček, který hadičku podrží v místě, kde vstupuje do hliníkové páky. Kvůli tolerancím tiskárny jsem zvolil průměr 4,5mm. Překvapením bylo, že hadička držela už uvnitř plastu. Takové výsledky mám rád…

 

https://3dfactory.cz/2018/09/07/anet-a8-vylepseni-extruder/
provrtaná páka 4mm vrtákem
ptfe trubička drží hned po zasunutí
https://3dfactory.cz/2018/09/07/anet-a8-vylepseni-extruder/
s tímto kouskem plastu je téměř nemožné hadičku vytáhnout

EDIT: soubor s tímto držákem jsem vložil na web hingiverse, kde si jej můžete snadno stáhnout ZDE

Flexi materiály

 

Když už byl extruder „na stole“ chtěl jsem ještě vyřešit používání flexi materiálu. Jistě víte, že existuje několik pevností takových materiálů. Ty pevnější flexi zvládne tisknout i základně sestavený extruder. Ty více flexi ale občas zlobí a nenechají se posouvat směrem k trysce, místo toho si najdou cestu ven z extruderu. Tady jsem se rozhodl pro ověřené řešení, vyplnit prázdný prostor kolem podávacího kolečka a znemožnit tak struně posouvat se jinam než k trysce. Pár minut na thingiverse.com a už se tiskly tyto šikovné „vedení“.

– spodní díl

– horní díl

https://3dfactory.cz/2018/09/07/anet-a8-vylepseni-extruder/

 

Výsledek

 

Celý extruder je složený a nestačím se divit. Po pár desítkách minut zkoumání, vrtání, tisknutí, zkoušení a skládání jsem se dostal k cíli. Zajímá vás výsledek? Samozřejmě jsem nadšený. Vyměnit strunu je teď mnohem snazší než kdykoliv předtím. Filament nemá absolutně žádnou šanci dostat se jinam než k trysce, stačí jej na začátku vložit do asi 10ti centimetrové hadičky. A flexi struny? Vyzkoušeno – funguje. Opravdu, struna jakkoliv měkká už nemá kam uhnout.

https://www.thingiverse.com/thing:2366523

Tento článek byl jen pro takové odlehčení a příště už se můžete těšit na slíbený autoleveling, sestavení, nastavení, porovnání čidel atd…

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *