Jak je to s Rapsberry Pi 4

Mini PC za pár stovek má nabídnout stejný výkon jako stolní sestavy

U čtyřky totiž zapracovali především na výkonu, díky čemuž se malá zelená destička, která se v základu prodává dokonce bez počítačové skříně, může údajně měřit s klasickými stolními sestavami. Nepočítejte samozřejmě, že byste mohli na tomto levném stroji hrát moderní hry, nicméně na kancelářskou práci a multimédia má síly více než dost.

Raspberry Pi 4, konkrétně Model B. Součástí je čtyřjádrový ARM Cortex-A72, volba mezi 1, 2 a 4 GB RAM (LPDDR4), dva konektory pro USB 2.0 a dva pro USB 3.0, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11ac, gigabitový ethernet, napájení skrze USB-C, dva konektory pro micro HDMI, přičemž podpora pro jeden monitor je 4K. Je také možnost dekódovat H.265. Ceny startují na 35 dolarech.

Raspberry Pi 4 Model B zvládne například obsluhovat hned dva připojené monitory s rozlišením 4K najednou. O tom si předchozí generace tohoto unikátního počítače mohly nechat jen zdát.

Technické parametry Raspberry Pi 4 Model B:

 • Broadcom BCM2711, Quad core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1,5GHz
 • 1GB/2GB/4GB LPDDR4-2400 SDRAM
 • 2,4GHz a 5,0GHz IEEE 802.11ac wireless, Bluetooth 5.0, BLE
 • Gigabit Ethernet
 • 2x USB 3.0 port; 2x USB 2.0 port
 • Raspberry Pi standardní 40pin GPIO header (plně zpětně kompatibilní)
 • 2x micro-HDMI porty (až 4k/60)
 • 2-lane MIPI DSI display port
 • 2-lane MIPI CSI camera port
 • 4-pole stereo audio / kompozitní video port
 • H.265 (4kp60 dekódování), H264 (1080p60, 1080p30 kódování)
 • OpenGL ES 3.0
 • Micro-SD slot pro OS a data
 • 5V DC via USB-C konektor (minimum 3A)
 • 5V DC via GPIO header (minimum 3A)
 • Power over Ethernet (PoE) podporován (vyžaduje PoE HAT)
 • Provozní teplota: 0 – 50 °C

Jak se s malinou pracovalo?

Po dvou hodínách práce na RPI 4 B se teplota vyšplhala až na 75° nicméně k vypnutí nedošlo. Pokud někdo zainvestuje ještě 300 Kč a pořídí si aktivní chladič určitě této malině pomůže. Kancelářská práce byla v pořádku OpenOffice šlapou perfektně a vše funguje jak má.

Menší potíže nastanou pri spoštení youtube videa v rozlišení 1920×180 60p v tento okamžik se video začne trhat a teplota vyletí nahoru. Pokud by se někdo rozhodl na malině modelovat pro 3D tisk třeba v Tinkercadu tak moc nepochodí, tahle srandička vyžaduje spoustu výkonu. Web rozhraní se sice spustí a vše načte jak se patří ale pohyb a vytváření objektů je víc než trhané. Takže vymodelovat kostku s dírou je na 30 minut a pevné nervy.

Co se týče prohlížení internetu, surfovaní a klasícké odpočinkové "práce" třeba na FB nebo nějaké jiné soc síti tak vše krásně a plinule funguje. Jako počítač pro děti na seznamení se s problematikou je tahle malina ideální stejně tak jako na nenáročnou kancelářskou práci. Zastane dost práce i při hraní her online v prohlížeči, ale už to není úplně ono. Nekteré Flash hry dělaly problemy.

Celkově ale mohu říct že tahle nová verze je bezvadná a pánové z RPIF jsou zase o krok blíže k dokonalosti tohodle úžasného stroje.

Raspbian Buster: první zkušenosti a řešení problémů

Problém s 5 GHz WiFi při instalaci

Při instalaci nového Raspbianu Buster jsou nově nedostupné 5GHz kanály na WiFi. Nevím, jestli jde o legislativní problém, nebo proč tomu tak je. Každopádně je to popsané již v poznámkách k vydání. Pokud chcete použít 5GHz WiFi, je možné spustit v příkazovém řádku  rfkill unblock wifi, nebo trvale nastavit zemi v sudo raspi-config (4. Localisation Options → I4. Change WiFi Country).

Chyba v jádře?

Pokud jste ve výchozím jádře 4.19.50 v dmesg  objevili podezřelou chybu, která se týká vc4_crtc_atomic_flush a drm_vblank_put, tak nepanikařte. Tuto chybu tam mají všichni a vývojáři o ní ví. Projeví se při spuštění spořiče obrazovky, ale zřejmě to nebude mít na funkci vliv.

Rpi-update

Ačkoliv příkaz rpi-update pro aktualizaci jádra a firmware je součástí nového Raspbianu, nově vypíše varování, že je lépe jej nepoužívat a čekat, až se jádro a firmware aktualizuje pomocí  apt.

Watchdog

Opět již první Raspberry Pi mělo watchdog. Toto zařízení má při „zatuhnutí“ počítače problém vyřešit jeho restartem. V novém Raspbianu už nepotřebujeme modul  bcm2835-wdt, opět již je součástí jádra.

dmesg | grep watchdog
[    0.839399] bcm2835-wdt bcm2835-wdt: Broadcom BCM2835 watchdog timer

Také se se systemd obejdeme bez balíčku watchdog a /dev/watchdog může být „krmen“ přímo systemd. Je potřeba odkomentovat v souboru /etc/systemd/system.conf řádek s  RuntimeWatchdogSec=10. „Krmení“ watchdogu bude probíhat zhruba každých 5 sekund (polovina 10), přitom výchozí a zároveň nejdelší možný HW timeout je 15 sekund.

Zkrátit by šel parametrem jádra  bcm2835_wdt.heartbeat=10, ale asi k tomu není důvod. Pokud máte watchdog aktivní, můžete jej otestovat třeba klasickou fork-bombou  :(){ :|:& };:. Bez použití watchdogu dojde k „zatuhnutí“, s ním k restartu.

Problémy s přehříváním

Teplota nového Raspberry Pi 4B je trochu vyšší, než tomu bylo u předchozího modelu 3B+. V klidu s běžným centimetrovým hliníkovým chladičem a bez krabičky je teplota u 4B 55°C a u 3B+ 45°C. Limit pro thermal throttling je u 4B 85°C a u 3B+ 60°C, jde ale bezpečně zvýšit na 70°C pomocí  temp_soft_limit=70 v /boot/config.txt. Teplotu a frekvenci CPU lze pěkně a barevně sledovat například pomocí bcmstat.sh, který již Raspberry Pi 4 umí.

Raspberry Pi 4 jsou vybaveny procesorem se čtyřmi Cortex-A72 na 1,5 GHz a ten musel, jak ukazuje následující graf, už po pár minutách zátěže sahat k umělému škrcení svého výkonu, čili jeho takt klesal na 1 GHz, aby se teplota udržela přinejhorším na hranici 80 °C. Raspberry Pi Foundation si tohoto problému byla vědoma a zatím přišla s alespoň částečným řešením, které, jak graf také ukazuje, škrcení výkonu nezabrání. Pouze ho oddálí a to je také méně časté. Překvapivě však jde o update firmwaru pro VLI VL805, což je USB kontroler. Ten využívá k napojení na SoC linku rozhraní PCI Express, díky čemuž nabízí podstatně vyšší propustnost než rozhraní na předešlých Pi, ale za cenu vysokého odběru. Ten byl nyní díky novému firmwaru snížen, což srazilo také tvorbu odpadního tepla.

 

Informace čerpány ze těchto zdrojů

https://www.svethardware.cz/raspberry-pi-4-ma-problemy-s-prehrivanim-castecne-je-resi-novy-firmware/49666

https://www.root.cz/clanky/raspberry-pi-4b-a-raspbian-buster-prvni-zkusenosti-a-reseni-problemu/

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/hardware/509037-miniaturni-pc-za-par-stovek-ma-nabidnout-stejny-vykon-jako-stolni-sestavy.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *